Альтернативна навчання: що таке хоумскулинг

Вчитель підлаштовується під інтереси дитини, а лише потім під держпрограму, не залякує оцінками, учень має час на відпочинок і заняття в гуртках. Популярність хоумскулинга набирає обертів. Причому якщо раніше говорили тільки про дітей — мовляв, навантаження з непотрібних предметів непосильна, а портфель непідйомний, — то зараз заговорили і про те, що батькам потрібен відпочинок від традиційної школи. Ремонти і побори не закінчуються, незважаючи на реформи, з вчителями все складніше знаходити діалог, так і отсиживание дітьми 8 годин у школі, щоб потім наймати репетиторів для підготовки до вузу, багатьох не влаштовує. Особливо це стосується великих міст — де населення більше охоплено соціальними контактами і наявністю різних форм навчання, а повага до вчителів знижено.
Так, у травні цього року на замовлення громадської організації «Освитория» компанією GfK Ukraine було проведено опитування щодо довіри до вчителів. Виявилося, що в містах, де більше півмільйона населення, тільки 66% учасників опитування вважають професію вчителя важливою, а в Києві і того менше — всього таких 56%.
Батьки забирають дітей зі шкіл і визначають їх на заочне, дистанційне і т. д. навчання, а соціалізацію намагаються надолужити гуртками, секціями. Як правило, перші півроку-рік триває ейфорія. Але потім настає розуміння: все-таки навчального процесу потрібна більш серйозна організація.
НАВЧАННЯ ВДОМА: САМ СОБІ ДИРЕКТОР І ВЧИТЕЛЬ
Простіше батькам, у кого діти навчені самоорганізації. «Форма дистанційного навчання затребувана, особливо для мотивованих старшокласників», — вважає вчитель-методист, кандидат педагогічних наук Олена Князєва. Добре, коли мама або тато вміють правильно вибудувати роботу дитини: знайти та підготувати в потрібній послідовності онлайн курси, відеоуроки, роботу з репетиторами, а дитина готовий активно включитися в процес. Але для цього батько повинен бути готовий стати директором, учителем і наставником, а часто старшого покоління, вимушеного працювати, немає можливості присвятити себе забезпечення домашнього навчання. Тоді й починаються пошуки альтернативи.
Дистанційне навчання підходить мотивованим старшокласникам
Для багатьох очевидно: об’єднавши зусилля з такими ж однодумцями, можна домогтися більшого. І соцмережі напередодні нового навчального року рясніють оголошеннями: «Шукаю тих, хто бажає об’єднати дітей 7-8 років для вивчення математики, української та англійської», «5 клас: шукаю заочників для підготовки до здачі контрольних і т. д.
«Коли я забрала свою дочку зі школи у 6-му класі, то півроку просто відпочивала! Аня намагалася сама готуватися до здачі контрольних, а я знаходила цікаві фільми з історії, «цікавої науки», і вечорами ми їх дивилися, — розповідає киянка Ірина Ільченко. — Але потім я зрозуміла: ігри та соцмережі стали затягувати дитини все більше, а інтересу до навчання — все менше. При цьому в школу повертатися ми вже не хотіли і не могли. Я почала шукати батьків з такими ж проблемами, що і сьогодні в нашому класі вже п’ять осіб. Ми наймаємо репетиторів, самі виступаємо по черзі в ролі вчителів. Заняття проводимо по черзі будинку».
ШКОЛА ЯК СІМЕЙНИЙ ПРОСТІР
Але є й такі, хто підходить до питання глобально і створює цілі школи на кілька паралелей. «Рік тому ми з однодумцями створили альтернативну школу КИТЕРРА. Вийшло сімейне простір з надихаючими вчителями і непосидючими організаторами», — розповідає засновниця сімейного центру навчання, вчитель англійської мови, дитяча письменниця і блогер Аліна Туз з Києва. В минулому навчальному році в КИТЕРРЕ навчалося 35 дітей (6-8 клас) 5 днів на тиждень з 9:30 до 15:00. Уроки тривали по 1,5 години, вчителі давали знання з власним розробкам і орієнтувалися в першу чергу на дітей, і тільки потім — на державний стандарт. Ця школа — некомерційний проект з відкритим бюджетом: витрати на оренду приміщень, викладачів та ведення господарства розподіляються порівну. Природно, атестуються та отримують табелі діти в іншій школі — з заочною формою навчання, а сімейний центр допомагає їм готуватися до контрольних робіт та супроводжує при захисті.
«Як у будь-якому починанні, нам було непросто, — розповідає Аліна. — Перші 2 місяці ми взагалі з’ясовували, для чого зібралися, засвоювали такі прості істини — не можна битися і лаятися. Довелося попрощатися з агресивними дітьми (у нас і в правилах це прописано). Йшли і вчителя: одна мама спробувала себе в цій ролі, але зрозуміла, що це не її, пішла молоденька викладачка, яка не вміла тримати дисципліну в класі. Але більше у нас перемог. Ми пишаємося відбувся колективом, інтересом до навчання і відмінні атестаціями у заочній школі. За цей рік і дорослі «виросли» і постійно вдосконалюються — відвідують тьюторські курси, розробляють нові методики і т. д.»
ПЕРЕД ТИМ, ЯК ЗРОБИТИ КРОК
«Є діти, для яких система домашнього навчання — справжній вихід. Але не факт, що багатьом потрібно на неї переходити. Можливо, якщо не склалося навчання в одній школі, то в інший буде вдалішим досвід. Навіть за нинішньої недосконалої класно-урочної системи, є вчителі, які застосовують індивідуальний підхід, різні методики. Варто враховувати й те, що хоумскулинг сьогодні — популярний протягом. І знайдеться певна категорія педагогів, які захочуть на цьому заробити, і не всі з них — професіонали», — вважає директор НВК 141 «ОРТ» міста Києва Юрій Киньков.

Добавить комментарий

Related Post

Долго загружается и медленно работает компьютер ? Выполняем дефрагментациюДолго загружается и медленно работает компьютер ? Выполняем дефрагментацию

Многие пользователи часто сталкиваются с данной проблемой. После покупки компьютера или переустановки операционной системы, ранее достаточно было максимум минуты после включения , чтобы компьютер был готов к работе. Но со

Почему стоит посетить Калининград?Почему стоит посетить Калининград?

Многие люди обожают путешествовать. Если одни туристы отдают предпочтение знакомству с зарубежными уголками, другим по душе отдых на территории родного государства для возможности побывать в самых интересных местах. Операторы выделяют

Tickets.ee: доступные авиабилеты в Эстонии и не только!Tickets.ee: доступные авиабилеты в Эстонии и не только!

Портал Tickets.ee – это отличный выбор для туристов, привыкших путешествовать с полным комфортом! Данная компания предлагает lennupiletid (авиабилеты), а также номера в популярных гостиницах, которые можно выбрать на сайте партнера.