Альтернативна навчання: що таке хоумскулинг

Вчитель підлаштовується під інтереси дитини, а лише потім під держпрограму, не залякує оцінками, учень має час на відпочинок і заняття в гуртках. Популярність хоумскулинга набирає обертів. Причому якщо раніше говорили тільки про дітей — мовляв, навантаження з непотрібних предметів непосильна, а портфель непідйомний, — то зараз заговорили і про те, що батькам потрібен відпочинок від традиційної школи. Ремонти і побори не закінчуються, незважаючи на реформи, з вчителями все складніше знаходити діалог, так і отсиживание дітьми 8 годин у школі, щоб потім наймати репетиторів для підготовки до вузу, багатьох не влаштовує. Особливо це стосується великих міст — де населення більше охоплено соціальними контактами і наявністю різних форм навчання, а повага до вчителів знижено.
Так, у травні цього року на замовлення громадської організації «Освитория» компанією GfK Ukraine було проведено опитування щодо довіри до вчителів. Виявилося, що в містах, де більше півмільйона населення, тільки 66% учасників опитування вважають професію вчителя важливою, а в Києві і того менше — всього таких 56%.
Батьки забирають дітей зі шкіл і визначають їх на заочне, дистанційне і т. д. навчання, а соціалізацію намагаються надолужити гуртками, секціями. Як правило, перші півроку-рік триває ейфорія. Але потім настає розуміння: все-таки навчального процесу потрібна більш серйозна організація.
НАВЧАННЯ ВДОМА: САМ СОБІ ДИРЕКТОР І ВЧИТЕЛЬ
Простіше батькам, у кого діти навчені самоорганізації. «Форма дистанційного навчання затребувана, особливо для мотивованих старшокласників», — вважає вчитель-методист, кандидат педагогічних наук Олена Князєва. Добре, коли мама або тато вміють правильно вибудувати роботу дитини: знайти та підготувати в потрібній послідовності онлайн курси, відеоуроки, роботу з репетиторами, а дитина готовий активно включитися в процес. Але для цього батько повинен бути готовий стати директором, учителем і наставником, а часто старшого покоління, вимушеного працювати, немає можливості присвятити себе забезпечення домашнього навчання. Тоді й починаються пошуки альтернативи.
Дистанційне навчання підходить мотивованим старшокласникам
Для багатьох очевидно: об’єднавши зусилля з такими ж однодумцями, можна домогтися більшого. І соцмережі напередодні нового навчального року рясніють оголошеннями: «Шукаю тих, хто бажає об’єднати дітей 7-8 років для вивчення математики, української та англійської», «5 клас: шукаю заочників для підготовки до здачі контрольних і т. д.
«Коли я забрала свою дочку зі школи у 6-му класі, то півроку просто відпочивала! Аня намагалася сама готуватися до здачі контрольних, а я знаходила цікаві фільми з історії, «цікавої науки», і вечорами ми їх дивилися, — розповідає киянка Ірина Ільченко. — Але потім я зрозуміла: ігри та соцмережі стали затягувати дитини все більше, а інтересу до навчання — все менше. При цьому в школу повертатися ми вже не хотіли і не могли. Я почала шукати батьків з такими ж проблемами, що і сьогодні в нашому класі вже п’ять осіб. Ми наймаємо репетиторів, самі виступаємо по черзі в ролі вчителів. Заняття проводимо по черзі будинку».
ШКОЛА ЯК СІМЕЙНИЙ ПРОСТІР
Але є й такі, хто підходить до питання глобально і створює цілі школи на кілька паралелей. «Рік тому ми з однодумцями створили альтернативну школу КИТЕРРА. Вийшло сімейне простір з надихаючими вчителями і непосидючими організаторами», — розповідає засновниця сімейного центру навчання, вчитель англійської мови, дитяча письменниця і блогер Аліна Туз з Києва. В минулому навчальному році в КИТЕРРЕ навчалося 35 дітей (6-8 клас) 5 днів на тиждень з 9:30 до 15:00. Уроки тривали по 1,5 години, вчителі давали знання з власним розробкам і орієнтувалися в першу чергу на дітей, і тільки потім — на державний стандарт. Ця школа — некомерційний проект з відкритим бюджетом: витрати на оренду приміщень, викладачів та ведення господарства розподіляються порівну. Природно, атестуються та отримують табелі діти в іншій школі — з заочною формою навчання, а сімейний центр допомагає їм готуватися до контрольних робіт та супроводжує при захисті.
«Як у будь-якому починанні, нам було непросто, — розповідає Аліна. — Перші 2 місяці ми взагалі з’ясовували, для чого зібралися, засвоювали такі прості істини — не можна битися і лаятися. Довелося попрощатися з агресивними дітьми (у нас і в правилах це прописано). Йшли і вчителя: одна мама спробувала себе в цій ролі, але зрозуміла, що це не її, пішла молоденька викладачка, яка не вміла тримати дисципліну в класі. Але більше у нас перемог. Ми пишаємося відбувся колективом, інтересом до навчання і відмінні атестаціями у заочній школі. За цей рік і дорослі «виросли» і постійно вдосконалюються — відвідують тьюторські курси, розробляють нові методики і т. д.»
ПЕРЕД ТИМ, ЯК ЗРОБИТИ КРОК
«Є діти, для яких система домашнього навчання — справжній вихід. Але не факт, що багатьом потрібно на неї переходити. Можливо, якщо не склалося навчання в одній школі, то в інший буде вдалішим досвід. Навіть за нинішньої недосконалої класно-урочної системи, є вчителі, які застосовують індивідуальний підхід, різні методики. Варто враховувати й те, що хоумскулинг сьогодні — популярний протягом. І знайдеться певна категорія педагогів, які захочуть на цьому заробити, і не всі з них — професіонали», — вважає директор НВК 141 «ОРТ» міста Києва Юрій Киньков.

Добавить комментарий

Related Post

Чотири звички, які допоможуть прожити на 28 років більшеЧотири звички, які допоможуть прожити на 28 років більше

Молодість продовжать альтруїзм, стакан кефіру і сон після 20:00. Мета жити довго здається утопічною і нудною, адже для її досягнення потрібно без кінця їсти вівсяну кашу і пропадати в спортзалі.

Чи можна поділити будинок і земельну ділянку?Чи можна поділити будинок і земельну ділянку?

Це питання часто ставить у глухий кут не тільки їх господарів, але і юристів, експертів, суди. Родзинка ситуації в тому, що  більшість об’єктів нерухомості не підпадають під поняття подільна річ,